14K Yellow 3 1/2 CTW Lab-Grown Diamond Bezel-Set 7″ Bracelet
Call us today at (972)565-4632
Specifications
| Weight: | 6.75 DWT (10.50 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Bracelet Type: | Line |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Stone Type: | Lab-Grown Diamond |
| Primary Stone Size: | 2.5 mm |
| Diamond CTW: | 3 1/2 CTW |
| Diamond Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond Color: | G-H |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Bracelet/Anklet Size: | 7 In |
| Bracelet Trim Length: | 3.6 mm |
| Bracelet Trim Width: | 3.6 mm |
| Bracelet Width: | 3.5 mm |
Comes Set With
| Quantity | Stone |
|---|---|
| 51 | 0.070 Ct — 2.5 MM, LGD SI/GH Round Diamond Lab-Grown Diamond |



