14K Yellow Cultured White Freshwater Pearl 14 mm Huggie Hoop Earrings
Call us today at (972) 565-4632
Specifications
| Weight: | 1.38 DWT (2.15 grams) |
| Earring Type: | Hoop |
| Earring Post Type: | Friction |
| Earring Back Type Included: | Friction Backs Included |
| Earring Dimensions: | 13.98×13.98 mm |
| Thickness: | 3.3 mm |
| Primary Stone Type: | Cultured Freshwater Pearl |
| Primary Stone Shape: | Pearl |
| Primary Stone Size: | 3.5 mm |
| Diamond Clarity: | N/A |
| Diamond Color: | N/A |
| Secondary Stone Type: | N/A |
| Solidity: | Solid |
| Plating Type: | N/A |
| Surface Finish: | Polished |
| Sold By: | Pair |


