14K Yellow Lab-Grown Alexandrite Pendant.
Any Birthstone can be set, pricing will very. Chain NOT included.
Call us today for pricing on customizing at (972) 565-4632
Specifications
| Weight: | 1.1399 DWT (1.77 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 x 5 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Bezel |
| Approx. Length: | 13.6 mm |
| Approx. Width: | 8.62 mm |
| Approx. Height: | 4.13 mm |
| Pendant Dimensions: | 13.6 x 8.62 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 3.4 x 1.85 mm |





