14K Yellow Gold, ~0.29ct Emarald Cut Lab-Grown Blue Sapphire Pendant is a perfect Mothers Day Gift. Any Birthstone can be set, pricing will vary. Chain NOT included.
Call us today for pricing on customizing at (972) 565-4632
Specifications
| Weight: | 0.8077 DWT (1.26 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 x 3 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Bezel |
| Approx. Length: | 12.2 mm |
| Approx. Width: | 5.99 mm |
| Approx. Height: | 3.87 mm |
| Pendant Dimensions: | 12.2 x 5.99 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 3 x 1.8 mm |




