14K Yellow Lab-Grown Ruby Pendant.
Any Birthstone can be set, pricing will very. Chain NOT included.
Call us today for pricing on customizing at (972) 565-4632
Specifications
| Weight: | 0.7662 DWT (1.19 grams) |
| Solidity: | Solid |
| Sold By: | Each |
| Weight Description: | Standard Weight |
| Surface Finish: | Polished |
| Plating Type: | N/A |
| Primary Stone Size: | 5 x 3 mm |
| Prong Count: | Bezel |
| Primary Prong Style: | Bezel |
| Approx. Length: | 12.29 mm |
| Approx. Width: | 6.07 mm |
| Approx. Height: | 3.98 mm |
| Pendant Dimensions: | 12.29 x 6.07 mm |
| Chain Passage Dimensions: | 3.05 x 1.8 mm |





